NHLH Benešov
  Dnes je : pátek, 24. května 2019  svátek slaví : Jana  


 Upozornění autora
 Přestupy hráčů
 Nováčci
 Zimní stadión
 Kniha nářků
 Rozhodčí
 Aktuální tresty
 Download
 Soupisky týmů
 Napište nám

  Změny propozic pro ročník 2018/2019

S problematikou neoprávněně startujících hráčů úzce souvisí úpravy propozic herního systému obecně. Je letitou praxí, že všechny úpravy propozic a herního systému prochází více či méně plamennou diskuzí mezi vedoucími mužstev a organizátory a vše je vždy třeba odhlasovat. Nejen situace ohledně „černých startů“ bude v nadcházejících dnech hýbat NHLH. 

Každoročním tradičním problémem je rozdělení mužstev do výkonnostních skupin (chcete-li lig). Výkonnostní nůžky mezi těmi nejlepšími mužstvy 1. ligy a zbytkem soutěže se rok od roku více rozevírají a následkem toho nechtějí papírově ale i reálně slabší celky postupovat do 1. ligy a zde hrát někdy až nedůstojnou roli sparingpartnerů (i když dlouhodobě nepozorujeme vyšší výskyt dvouciferných výsledků, tu a tam se objeví, ale jsou to spíše jednotlivé zápasy něž trvalé směřování celé soutěže). Tento postoj je někdy až přehnaně prezentován mužstvy z výkonnostního středu, ale co naplat, když to tak cítí a prostě s F-Markem nebo sedmdesátkami hrát nechtějí. Trend je spíše opačný, kdy celky umísťující se v dolní části 1. ligy, chtějí vrátit zpět o soutěž níže. Faktem je, že i z druhé strany občas zaslechneme povzdechnutí těch nejlepších, že nemají zájem hrát s mužstvy o 2 třídy horšími.

Pokusů, jak to systémově řešit bylo mnoho a vlastně žádný nevedl k trvalé spokojenosti. Stále častěji padají návrhy na tzv. uzavření 1. ligy, do které by se automaticky nepostupovalo, ani se z ní nesestupovalo. Požadavky mužstev na zařazení do nebo naopak vyřazení z 1. ligy by se pak posuzovaly individuálně. Takovéto řešení zní logicky a na první pohled jednoduše. Problémem je sehnat dostatek zájemců o účast v takové uzavřené 1. lize. Hraní soutěže v 5 nebo 6 týmech osmikolovým systém každý s každým, rovněž málokoho nadchne. 

Já bych k tomu za sebe přidal ještě jeden náhled na NHLH nebo vlastně jakýkoliv dlouhodobou soutěž v kolektivních sportech. Moc se mi nelíbí, že jaksi všichni účastníci mají garantované play-off a na konečném umístění v tabulce po sehrání 20 nebo 30 kol vlastně zas tak moc nezáleží. Vždy jsem měl za to, že play-off je vyvrcholením sezóny a odměnou pro ty úspěšnější celky. Líbí se mi, když např. z deseti mužstev pro čtyři poslední skončí posledním zápasem ve skupině i celá soutěž a místo v play-off si vybojuje jen nějaké (ikdyž třeba významné procento) horních, řekněme 50-60% nebo 70%. 

A proč to tu teď všechno píši, když ještě ani neskončila navazující část NHLH? Tato myšlenka vznikla jako vedlejší produkt při jednání odvolací DK, kdy jsme při debatě s legendou mezi benešovskými hokejovými managery Luďkem Říhou nadhodili téma, kdy pořádat každoroční schůzku vedoucích mužstev. A z mého pohledu je návrh nepořádat ji koncem léta, ale okolo konce dohrávané sezóny, velmi zajímavý. V červenci nebo srpnu, kdy je léto v plném proudu a český národ se věnuje jízdě na kole, fotbálku nebo zvelebuje barák, zahradu či chalupu, je NHLH tématem jen pro málokoho z vás a hokej je něco, o čem nechcete přemýšlet. Konec předchozí sezóny je časově již dost časově vzdálen, takže dojmya emoce dávno vyprachaly a začátek té budoucí je v nedohlednu. 

Proto mi přijde rozumné udělat schůzku vedoucích a organizátorů buďto před vyvrcholením play-off nebo těsně po něm. Budeme všichni plni dojmů a budeme mít spoustu nápadů a podnětů, co a jak vylepšit. Ještě v jakémsi zápasovém tempu si tak budeme moci udělat představu např. o tom, zda je vůbec reálné 1. ligu uzavřít nebo nikoliv. Stejně tak probrat další podstatné úpravy propozic. Pro chod turnaje by byla samozřejmě velmi praktická informace, s kolika mužstvy se dá počítat i do dalšího ročníku. Zda se máme pokoušet shánět další (nová nebo navrátivší se mužstva) nebo jejich případný zájem spíše krotit.

Prosím vedení a hráčské kádry všech mužstev, abyste se uvnitř svého kolektivu zamysleli na svým působením v dalším ročníku nebo ročnících a měli po skončení sezóny jasný názor na některé klíčové otáky. Konkrétně se jedná o to, zda se přihlásíte do nadcházejícího ročníku 2018/2019. Co si myslíte o uzavření 1. ligy a pokud by se vás výkonnostně 1. liga týkala, zda v ní chcete figurovat nebo nikoliv. Pokud ano, v kolika mužstvech jste ochotni uzavřenou soutěž odhrát. Jaký je názor vašeho mužstva na povolení startu registrovaných hráčů ČSLH v NHLH (samozřejmě po odhlasovaného přesných změn propozic). V každém případě si udělejte pořádek ve svých soupiskách a pokud máte v sestavě někoho, kdo nesplňuje podmínky pro start v naší soutěži, v žádném případě jej na soupisku neuvádějte a už vůbec takové hráče nestavte do zápasů. 

Jako každý rok vás všechny vyzýváme k zamyšlením se nad jinými smysluplnými změnami herního systému a propozic. Návrhy však musí být smysluplné a propracované do detailu. Výkřiky typu „musíme změnit herní systém“,  „nikdo nechce hrátv v 1. lize - musí se s tím něco udělat“, apod., to samozřejmě nic nevyřeší.

Stejně tak bude jako každý rok velmi aktuální získání nových rozhodčích či zapisovatelů do řad NHLH a promyslete si i případné změny v obsazení disciplinární komise. Rozšíření řad na těchto pozicích je velmi žádoucí a každého odhodlaného jedince budeme vítat s otevřenou náručí.


  poslední aktualizace:  01.03.2018 - 11:27   - web admin -
  vytvořeno:  01.03.2018

  počet shlédnutí: 

358xCopyright © 2001-2019 Tom Svoboda a firma ELAK bez souhlasu je kopírování obsahu stránek zakázáno, horní banner NHLH vytvořil Tomáš Truhelka, za příspěvky na knize hostů neodpovídáme a vyjadřují osobní názory přispěvatelů.