NHLH Benešov
  Dnes je : středa, 17. října 2018  svátek slaví : Hedvika  


 Upozornění autora
 Neoficiální výsledky
 Neoficiální tabulky
 Historické kan. bodov.  
 Přestupy hráčů
 Nováčci
 Výlety
 Zimní stadión
 Kniha nářků
 Rozhodčí
 Aktuální tresty
 Download
 Soupisky týmů
 Webkamera ZS Benešov
 Napište nám

  Změny propozic pro ročník 2018/2019

S problematikou neoprávněně startujících hráčů úzce souvisí úpravy propozic herního systému obecně. Je letitou praxí, že všechny úpravy propozic a herního systému prochází více či méně plamennou diskuzí mezi vedoucími mužstev a organizátory a vše je vždy třeba odhlasovat. Nejen situace ohledně „černých startů“ bude v nadcházejících dnech hýbat NHLH. 

Každoročním tradičním problémem je rozdělení mužstev do výkonnostních skupin (chcete-li lig). Výkonnostní nůžky mezi těmi nejlepšími mužstvy 1. ligy a zbytkem soutěže se rok od roku více rozevírají a následkem toho nechtějí papírově ale i reálně slabší celky postupovat do 1. ligy a zde hrát někdy až nedůstojnou roli sparingpartnerů (i když dlouhodobě nepozorujeme vyšší výskyt dvouciferných výsledků, tu a tam se objeví, ale jsou to spíše jednotlivé zápasy něž trvalé směřování celé soutěže). Tento postoj je někdy až přehnaně prezentován mužstvy z výkonnostního středu, ale co naplat, když to tak cítí a prostě s F-Markem nebo sedmdesátkami hrát nechtějí. Trend je spíše opačný, kdy celky umísťující se v dolní části 1. ligy, chtějí vrátit zpět o soutěž níže. Faktem je, že i z druhé strany občas zaslechneme povzdechnutí těch nejlepších, že nemají zájem hrát s mužstvy o 2 třídy horšími.

Pokusů, jak to systémově řešit bylo mnoho a vlastně žádný nevedl k trvalé spokojenosti. Stále častěji padají návrhy na tzv. uzavření 1. ligy, do které by se automaticky nepostupovalo, ani se z ní nesestupovalo. Požadavky mužstev na zařazení do nebo naopak vyřazení z 1. ligy by se pak posuzovaly individuálně. Takovéto řešení zní logicky a na první pohled jednoduše. Problémem je sehnat dostatek zájemců o účast v takové uzavřené 1. lize. Hraní soutěže v 5 nebo 6 týmech osmikolovým systém každý s každým, rovněž málokoho nadchne. 

Já bych k tomu za sebe přidal ještě jeden náhled na NHLH nebo vlastně jakýkoliv dlouhodobou soutěž v kolektivních sportech. Moc se mi nelíbí, že jaksi všichni účastníci mají garantované play-off a na konečném umístění v tabulce po sehrání 20 nebo 30 kol vlastně zas tak moc nezáleží. Vždy jsem měl za to, že play-off je vyvrcholením sezóny a odměnou pro ty úspěšnější celky. Líbí se mi, když např. z deseti mužstev pro čtyři poslední skončí posledním zápasem ve skupině i celá soutěž a místo v play-off si vybojuje jen nějaké (ikdyž třeba významné procento) horních, řekněme 50-60% nebo 70%. 

A proč to tu teď všechno píši, když ještě ani neskončila navazující část NHLH? Tato myšlenka vznikla jako vedlejší produkt při jednání odvolací DK, kdy jsme při debatě s legendou mezi benešovskými hokejovými managery Luďkem Říhou nadhodili téma, kdy pořádat každoroční schůzku vedoucích mužstev. A z mého pohledu je návrh nepořádat ji koncem léta, ale okolo konce dohrávané sezóny, velmi zajímavý. V červenci nebo srpnu, kdy je léto v plném proudu a český národ se věnuje jízdě na kole, fotbálku nebo zvelebuje barák, zahradu či chalupu, je NHLH tématem jen pro málokoho z vás a hokej je něco, o čem nechcete přemýšlet. Konec předchozí sezóny je časově již dost časově vzdálen, takže dojmya emoce dávno vyprachaly a začátek té budoucí je v nedohlednu. 

Proto mi přijde rozumné udělat schůzku vedoucích a organizátorů buďto před vyvrcholením play-off nebo těsně po něm. Budeme všichni plni dojmů a budeme mít spoustu nápadů a podnětů, co a jak vylepšit. Ještě v jakémsi zápasovém tempu si tak budeme moci udělat představu např. o tom, zda je vůbec reálné 1. ligu uzavřít nebo nikoliv. Stejně tak probrat další podstatné úpravy propozic. Pro chod turnaje by byla samozřejmě velmi praktická informace, s kolika mužstvy se dá počítat i do dalšího ročníku. Zda se máme pokoušet shánět další (nová nebo navrátivší se mužstva) nebo jejich případný zájem spíše krotit.

Prosím vedení a hráčské kádry všech mužstev, abyste se uvnitř svého kolektivu zamysleli na svým působením v dalším ročníku nebo ročnících a měli po skončení sezóny jasný názor na některé klíčové otáky. Konkrétně se jedná o to, zda se přihlásíte do nadcházejícího ročníku 2018/2019. Co si myslíte o uzavření 1. ligy a pokud by se vás výkonnostně 1. liga týkala, zda v ní chcete figurovat nebo nikoliv. Pokud ano, v kolika mužstvech jste ochotni uzavřenou soutěž odhrát. Jaký je názor vašeho mužstva na povolení startu registrovaných hráčů ČSLH v NHLH (samozřejmě po odhlasovaného přesných změn propozic). V každém případě si udělejte pořádek ve svých soupiskách a pokud máte v sestavě někoho, kdo nesplňuje podmínky pro start v naší soutěži, v žádném případě jej na soupisku neuvádějte a už vůbec takové hráče nestavte do zápasů. 

Jako každý rok vás všechny vyzýváme k zamyšlením se nad jinými smysluplnými změnami herního systému a propozic. Návrhy však musí být smysluplné a propracované do detailu. Výkřiky typu „musíme změnit herní systém“,  „nikdo nechce hrátv v 1. lize - musí se s tím něco udělat“, apod., to samozřejmě nic nevyřeší.

Stejně tak bude jako každý rok velmi aktuální získání nových rozhodčích či zapisovatelů do řad NHLH a promyslete si i případné změny v obsazení disciplinární komise. Rozšíření řad na těchto pozicích je velmi žádoucí a každého odhodlaného jedince budeme vítat s otevřenou náručí.


  poslední aktualizace:  01.03.2018 - 11:27   - web admin -
  vytvořeno:  01.03.2018

  počet shlédnutí: 

358xCopyright © 2001-2018 Tom Svoboda a firma ELAK bez souhlasu je kopírování obsahu stránek zakázáno, horní banner NHLH vytvořil Tomáš Truhelka, za příspěvky na knize hostů neodpovídáme a vyjadřují osobní názory přispěvatelů.